You are here:

Podstawy astrologii

Podstawy astrologii
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Kosmos pełen jest niesamowitych zjawisk, obiektów, ciał niebieskich i układów. Jednymi z bardziej ciekawych są gwiazdozbiory. Inaczej nazywamy je konstelacjami gwiazd. Oznaczają one grupy gwiazd zajmujących określony obszar przestrzeni kosmicznej. Wiele z nich zaobserwować możemy z Ziemi gołym okiem (na przykład Wielką Niedźwiedzicę, inaczej zwaną Wielkim Wozem).

Konstelacje zwykle przybierają jakieś ciekawe, niepowtarzalne kształty, a cały kosmos mieści takich konstelacji tysiące. Ludzie doszukują się w nich różnych postaci, stworzeń czy ukrytych znaczeń i bardzo często nadają im nazwy pochodzące z mitologii. Zazwyczaj wszystkie obiekty danego układu nie są ze sobą w żaden sposób związane, a ich ułożenie jest wynikiem przypadkowego rzutowania.

Niektóre gwiazdozbiory są szczególne, bowiem symbolizują poszczególne znaki zodiaku. Pas, który nazywamy Zodiakiem podzielony jest na 12 części, stąd też wyróżniamy tyle znaków Zodiaku. Każdy odpowiada innemu okresowi w roku. Pamiętać jednak należy, że w obrębie ekliptyki wyróżnia się trzynaście gwiazdozbiorów, dlatego nie należy ich zawsze i bezapelacyjnie utożsamiać ze znakami Zodiaku. Symboliczne kształty, które przedstawiają te gwiazdozbiory, to: baran, byk, bliźnięta , rak, lew, panna, waga, skorpion, strzelec, koziorożec, wodnik i ryby. Warto zapamiętać, że między skorpionem a strzelcem występuje właśnie trzynasty gwiazdozbiór czyli Wężownik.

Dokładnym badaniem tych układów zajmuje się nieco odrębna od astronomii dziedzina, a mianowicie jest to nauka zwana astrologią. To jej zawdzięczamy wszelkie horoskopy i wróżby. Astrologia zakłada bowiem, że istnieje powiązanie między zjawiskami występującymi na niebie, a tymi zachodzącymi na powierzchni kuli Ziemskiej. Według niej wszystko jest zapisane w gwiazdach, znaczenie ma każdy detal, położenie poszczególnych planet. Dla astrologii istotne jest to, w którym znaku aktualnie przebywa Mars, czyli planeta, która jest bardzo silna. Ważne jest też położenie Wenus. Wielu ludzi nie wierzy w założenia astrologii, traktując jej tezy jako mało wiarygodne. Każdy musi sam ocenić swój stosunek do tej nauki, bo bez wątpienia jest ona kwestią dość sporną.

Inne artykuły o szkole i nauce:

Posted by: admin

Related articles
 

Back to Top